O HarvArtu aneb Začarovaný sklep na uhlí

Klub HARVART vznikl původně jako vysokoškolský klub Soukromé vysoké školy ekonomické ve Znojmě, ale postupně se otevřel také veřejnosti. V současné době je to místo, které je určeno všem se zájmem o koncerty, besedy se zajímavými osobnostmi apod. K hudbě, slovům a zajímavým myšlenkám je možné zde ochutnat také výtečné víno ze zdejšího regionu.

Pro úplnost je třeba dodat, že poslední písmeno v názvu klubu HARVART není omylem, ale jen parafrázuje pojmenování slavné americké univerzity. A jen tak na okraj ART, tedy umění – to je to, co se ve znojemském klubu provozuje nejčastěji.

Klub se nachází na Václavském náměstí, ve sklepení měšťanského domu ze 16. století. Sklepení je fascinující místo, které již hostilo celou řadu zajímavých osobností, namátkou lze zmínit například herce Hanu Maciuchovou, Marka Ebena, Viktora Preisse, muzikanty Vladimíra Mišíka, Ivana Hlase, Roberta Křesťana, oscarového režiséra Jiřího Menzela, světoznámého operního pěvce Petra Dvorského a řadu dalších.

Kniha Jedničkáři z Harvartu
Klub Harvart - kniha 5 let
Klub Harvart - kniha Otisky večerů
Klub Harvart - kniha Harvart Forever

Klub byl slavnostně otevřen v dubnu 2006, ale než bouchlo první šampaňské na oslavu jeho otevření, stálo to hodně sil a prostředků. A potřeba byla i velká představivost. Přebudovat totiž sklep na uhlí v kulturní instituci, to není jen tak. Nadšenci v čele s Pavlem Štohlem to dokázali. A v páteční podvečer 21. dubna 2006 v Harvartu před vyprodaným hledištěm jako první vystoupil zpívající právník Ivo Jahelka.