Vysokoškolský klub a penzion Znojmo Harvart

Vysokoškolský klub a penzion Znojmo

O HarvArtu aneb Začarovaný sklep na uhlí

harvart-sklep harvart-bar harvart-portal harvart-publikum harvart-schodistě harvart-bar harvart-rekonstrukce harvart-studenti harvart-vstup harvart-publikum

Budova Soukromé vysoké školy ekonomické ve Znojmě, ve které našel svoje místo vysokoškolský klub Harvart, stojí na Václavském náměstí. Kdysi dávno tu prý bývalo slovanské tržiště a pak se na náměstí scházely cesty z Prahy, z Brna a z Rakouska.

Stával tu také gotický kostelík, ze kterého se později stala divadelní budova. S velkou nadsázkou se dá říci, že Harvart navazuje na snažení tehdejších vyznavačů múzy Thálie i těch ostatních. Vlastně hned vedle se vyučil pekařem sv. Klement Maria Hofbauer. A v domě naproti bývala kdysi kavárna, ve které se scházel jeden z prvních čtenářských spolků na Moravě.

Takže vzdělání a kultura měly už od pradávna na tomto místě silné zastoupení. A Harvart tuhle bohulibou tradici rozvíjí s dojemnou péčí.

Vzdělání v budově na Václavském náměstí č. 6 přenechali celou nadzemní část.

Klub sestoupil do sklepení.

Sklepení je fascinující místo. Atmosféru tu není třeba vytvářet, ta jednoduše existuje bez zásahu zvenčí.

Podzemí ostatně patří k tomu nejpozoruhodnějšímu a nejtajemnějšímu, co Znojmo nabízí. Desítky kilometrů chodeb vznikly před staletími propojením sklepů pod měšťanskými domy. Kutalo se zejména od 14. do 17. století, aby bylo kam uskladnit víno, ovoce, zeleninu. A aby se bylo kam schovat před nepřítelem.

Když to znovu vezmeme oklikou – i tyhle funkce si Harvart zachoval. K melodiím, slovům, myšlenkám se tu podává výtečný mok a nevpustí sem nikoho, kdo by neměl dobrou vůli bavit se a přátelit.

Sklepení Harvartu pamatuje opravdu hodně. Dům byl postaven někdy v 16. století, takže do zdí jsou vepsány osudy stovek a tisíců lidí. Třešničkou na dortu je tedy zeď, na kterou se podepsali ti, kteří už v klubu vystupovali.

Než bouchlo první šampaňské na oslavu otevření vysokoškolského klubu v dubnu 2006, stálo to hodně sil. A potřeba byla i velká představivost. Přebudovat sklep na uhlí v kulturní instituci, to není jen tak. Nadšenci v čele s Pavlem Štohlem to dokázali. Šlo to rychle. Asi museli trochu čarovat. Nic se tu nedělalo polovičatě. Snad jen jevišťátko bylo dimenzováno trošku skromněji, protože nikoho zpočátku ani ve snu nenapadlo, že by tady mohly vystupovat celé kapely. A tak o tři roky později se muselo rozšířit, protože často nestačilo pobrat všechny, kdo by chtěli do Harvartu přijet a zahrát. Jinak se nemuselo hýbat s ničím. Konají se tu filmová představení, studenti v besedách předávají své zkušenosti ze stáží, občas se tu mihne politik, s nímž se diskutuje. Vyhodnocují se tady sportovní klání, po kterých zpravidla následují „after party“. Je to také místo pro sledování významných sportovních přenosů nebo pro pořádání (nejen) vánočních večírků studentů i zaměstnanců.

ART, tedy umění – to je to, co se ve znojemském vysokoškolském klubu provozuje nejčastěji.

Klub se otevíral v dubnu 2006. Ještě před slavnostním zahájením provozu se ve sklepních prostorách premiérově sešla studentská rada, aby všechno otestovala. Klub prošel na jedničku, neměl však stále jméno. Nakonec ho vybrali sami studenti. Rozhodovali se mezi „Véčkem“ a „Harvartem“. Jak to dopadlo, víme.

Poslední písmeno v názvu klubu HARVART tak není trapným omylem a jen na okraj parafrázuje pojmenování veleslavné americké univerzity.

Jako první zazpíval v Harvartu Ivo Jahelka.


Mnoho dalšího z historie klubu Harvart se dočtete v knize Jedničkáří z Harvartu.

Program klubu

17. 11. 2019 19:00
Vzpomínka na Karla Kryla
veřejnost 150 Kč, studenti SVŠE 150 Kč
Luděk Minka a Bronislav Mikulášek zahrají ke 30. výročí listopadové revoluce písně Karla Kryla.
plakát
29. 11. 2019 19:30
Vilma Cibulková
veřejnost 200 Kč, studenti SVŠE 160 Kč
Beseda s populární divadelní, filmovou a televizní herečkou a vynikající dabérkou Vilmou Cibulkovou. Uvádí Robert Tamchyna.
plakát
9. 12. 2019 19:30
ISLAND
veřejnost 0 Kč, studenti SVŠE 0 Kč
O zemi ohně a ledu s majitelkou cestovní kanceláře Milenou Vančurovou a senátorem Pavlem Štohlem.
plakát
10. 12. 2019 19:30
JAN HRUBÝ trio
veřejnost 180 Kč, studenti SVŠE 150 Kč
V akustickém triu se zpěvákem, klávesistou a kytaristou Ondřejem Fenclem a fenomenálním hráčem na keltskou harfu Seanem Barrym představí matador českého bigbítu průřez svou bohatou kariérou.
plakát
29. 2. 2020 19:30
Ivan Hlas trio 2020
veřejnost 250 Kč, studenti SVŠE 150 Kč
Ivan, Olin a Norbi poosmé v Harvartu.
plakát

program | tisk

Penzion Harvart

Penzion Znojmo Harvart a ubytování

Penzion se nachází v centru města Znojma, nabízí příjemné ubytování za příznivé ceny.

Rezervace pokoje online

Klub a penzion Harvart

Nově otevřen jako SPORTBAR.