Vysokoškolský klub a penzion Znojmo Harvart

Vysokoškolský klub a penzion Znojmo

V Harvartu čas plyne jinak

ing. Pavel Štohl

Rozhovor s Ing. Pavlem Štohlem, zakladatelem klubu.

Kdy tě napadlo, že vysoká škola, kterou jsi zakládal, bude mít i svůj klub? Jak vznikal?

Od samého počátku, kdy jsem začal přemýšlet o vzniku vysoké školy, jsem měl představu, že studenti na znojemské vysoké škole získají nejenom kvalitní vzdělání, ale budou mít také místo, ve kterém se budou moci scházet a navzájem si sdělovat své zážitky. Místo, které budou moci kdykoliv využívat ke společným akcím. Koncerty, besedy nebo filmová představení jsou už jen dalšími příležitostmi, při kterých se mohou setkávat.

Tvoje vzpomínky na vysokou školu jsou spíše pozitivní?

Já jsem studoval v Praze na VŠE a mé vzpomínky na vysokoškolská léta jsou jen ty nejlepší. Je to způsobeno hlavně tím, že jsme měli výbornou partu spolužáků, se kterou jsme zažili mnoho nezapomenutelného. Ať už to bylo při sportovních a kulturních akcích nebo samozřejmě i v hospůdkách. Do dnešní doby se se spolužáky pravidelně scházíme a vzpomínáme na jednotlivé příhody, ať už školní, nebo mimoškolní.

Takže jsi chodil rád do školy? Které předměty tě bavily třeba už od dětství?

Do školy jsem chodil docela rád, protože jsem s výukou neměl nikdy žádné větší problémy. Bavily mě hlavně ty předměty, kde jsem mohl uplatnit logické myšlení, jako jsou matematika nebo později na střední škole účetnictví. Naopak jsem neměl příliš rád předměty, kde jsem měl uplatnit zručnost – například kreslení, pracovní vyučování apod.

Co dnešním studentům závidíš či co jim přeješ? A co jim sám dopřáváš na SVŠE?

Dnešním studentům závidím hlavně znalosti cizích jazyků. Když já jsem studoval, tak například angličtina se vyučovala pouze minimálně a navíc člověk neměl žádnou velkou motivaci, proč se jazyk učit.

Studentům přeji, aby zažili stejně pěkný „študácký“ život, jaký jsem prožil já, aby na něj taky mohli v pěkném vzpomínat.

Právě proto se jim snažím nabídnout co nejvíce možností kulturního a sportovního vyžití.

Jen namátkou – kromě akcí v Harvartu – pořádáme například společný výlet studentů a vyučujících na kolech, lyžařské zájezdy, pravidelné bruslení na zimním stadionu. Studenti mohou kdykoliv využívat tělocvičnu nebo tenisový kurt. No a asi největší chloubou z mimoškolních aktivit je ples školy, který je vždy zcela vyprodán a vzpomíná se na něj pak ještě hodně dlouho. V roce 2009 na plese například vystoupila slovenská skupina No Name a moderoval jej Tomáš Matonoha.

Harvart je evidentně tvoje srdeční záležitost. Je to důvod, proč v podstatě sám děláš manažera i programového pracovníka?

Souhlasím s tím, že Harvart je opravdu pro mě srdeční záležitost. Tady čas plyne jinak. Snažím se dělat výběrem jednotlivých akcí radost nejen studentům, ale také sám sobě. A jsem rád, pokud se opravdu vejdeme do vkusu studentů a veřejnosti a Harvart „praská ve švech“. V poslední době to bylo třeba v případě vystoupení Karla Šípa nebo do posledního místa vyprodaný jedinečný koncert Pavla Bobka.

A k výborné atmosféře patří také to, že většina umělců po svém vystoupení zůstává ještě v klubu a návštěvníci si mohou s nimi bezprostředně popovídat. A to asi nebývá zcela běžné.

Jsme rádi, že většině vystupujících se v našem klubu líbí a sami se ozývají, zda by bylo možné zde opakovaně vystoupit. Není výjimkou, že někteří zpěváci v Harvartu byli třikrát i vícekrát. Rekordmanem v tomto směru je zatím Olin Nejezchleba, který s různými hudebními uskupeními hrál v našem klubu již sedmkrát. Nebo například Zdeněk Troška, který po roce zpravidla nikde nevystupuje, ale v Harvartu byl tak spokojen, že byl ochoten udělat pro nás výjimku.

Děláš to samozřejmě rád, ale taky to všechno něco stojí…

Bez nadšení by rozhodně nebylo možné klub provozovat. Jediným příjmem je vstupné, a protože klub má omezenou kapacitu, tak je samozřejmě problém sestavit vyrovnaný rozpočet.

Spoustu akcí by tedy nebylo možné bez dotování z vlastních zdrojů vůbec uskutečnit.

Na druhou stranu musím říci, že většina vystupujících v Harvartu nám dělá speciální ceny. Takže bych chtěl poděkovat všem účinkujícím, kteří tak činí. Jako příklad lze uvést mj. sportovního moderátora Jaromíra Bosáka nebo režiséra Jana Hřebejka, kteří byli ochotni do Harvartu přijet za proplacení benzínu. Dodat musím i to, že oba pánové odpovídali na dotazy návštěvníků tak dlouho, dokud nebyli všichni spokojeni. Poděkování patří i Zdeňku Troškovi, Wabimu Daňkovi nebo skupině Rangers, kteří byli ochotni vystoupit řekněme za poloviční částku oproti standardním cenám.

Koho bys chtěl na jeviště do Harvartu pozvat, kdyby to šlo?

Je to studentský klub, proto v první řadě bych rád zval zejména hosty, kteří potěší naše studenty. Ale pokud se mám vyjádřit sám za sebe, tak bych rád, aby se v našem klubu objevily takové osobnosti, jako jsou například Zdeněk Svěrák, Zdeněk Mahler, Barbora Špotáková.

Moc rád bych v klubu přivítal také hosty, u kterých se mi to bohužel už nikdy nesplní… Jde například o zpěváka Petra Nováka. Slyšet jeho písničky, třeba Náhrobní kámen nebo Povídej…, v prostorách našeho klubu – to by musel být nezapomenutelný zážitek.

zpět na články

Program klubu

6. 10. 2022 19:30
IVO JAHELKA - písničky zpod taláru
veřejnost 160 Kč, studenti SVŠE 160 Kč
Zpívající právník Ivo Jahelka se po delší době vrací do Harvartu. Ivo byl mimo jiné prvním účinkujícím, který v dubnu 2006 bohatou historii klubu odstartoval.
plakát
4. 11. 2022 19:30
KECY & POLITIKA
veřejnost 200 Kč, studenti SVŠE 200 Kč
Komentátor Bohumil Pečinka a Petros Michopulos, muž, který se čtvrtstoletí zabývá marketingem a politikou. Současná politika pohledem dvou rozdílných osobností, které se nebojí říct své názory.
plakát
29. 11. 2022 19:30
KLAUNOVA ZPOVĚĎ - PETR NOVÁK FOREVER
veřejnost 200 Kč, studenti SVŠE 200 Kč
Koncert v ojedinělých, netradičních aranžích, doplněný životním příběhem Peta Nováka, od jehož smrti letos uplynulo 25 let.
plakát
10. 12. 2022 19:30
NEZMAŘI - VÁNOČNÍ KONCERT 2022
veřejnost 280 Kč, studenti SVŠE 280 Kč
Vánoční koncert českobudějovických Nezmarů, držitelů zlaté porty a pravidelných účinkujících v Harvartu.
plakát

program | tisk

Penzion Harvart

Penzion Znojmo Harvart a ubytování

Penzion se nachází v centru města Znojma, nabízí příjemné ubytování za příznivé ceny.

Rezervace pokoje online

Klub a penzion Harvart

Nově otevřen jako SPORTBAR.